Тип уроку. комбінований
Мета. Вчити
учнів описувати весняну квітку, спостерігати і бачити красу навколишньої
природи; розвивати зв’язне мовлення, образність мислення; збагачувати й
уточнювати словник; грамотно, логічно й послідовно формувати думки й поєднувати
їх у логічному зв’язному викладі; удосконалювати навички каліграфічного письма;
виховувати любов і бережне ставлення до природи.
Обладнання,
наочність. Зображення підсніжника, проліска, фіалки і сови; малюнок
«Весна у лісі»; скринька мудрої Сови із твердженнями; картки до гри
«Дешифрувальник»; аудіо записи п’єси П.І.Чайковського «Весна» з циклу «Пори
року» та «Музичні фізкультхвилинки»; пам’ятка
«Картка - виручалочка»; картки до вправи «Асоціативний кущ» (9 шт.); конверти із завданнями до вправи «Поетична світлиця» (3
шт.) та із завданнями для груп щодо написання твору (3 шт.); музичний центр.
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності
Рідну мову я
кохаю.
Дуже старанно
вивчаю.
Хочу вправно
говорити
І помилок не
робити.
ІІ. Актуалізація знань
-
Сьогодні ми продовжимо мандрівку у
цікавий світ мови.
1. Гра «Дешифрувальник»
2. Робота в парах. Вправа «Асоціативний
кущ»
Кожна пара
зачитує свої асоціації.
-
Весна… Вже сама згадка про неї будить у
серці радість. Взимку вона спала у своєму чарівному ліжечку. Снились їй
прекрасні сни. Та прийшла пора прокидатися. Встала вона, потягнулась, умилась
першим дощиком, та й взялася до роботи…
3. Слухання п’єси П.І.Чайковського «Весна»
з циклу «Пори року».
-
А зараз, діти, я пропоную вам уявну
подорож до весняного лісу. А щоб мандрівка була веселішою, послухаємо музику.
Прислухайтесь і уявіть, що можна побачити у весняному лісі?
Звучить музика
-
Що ви уявили, слухаючи музику?
4. Робота в групах. Вправа «Поетична
світлиця»
-
А зараз пропоную вам спробувати себе у ролі
поетів.
Кожна група отримує
конверт із завданням.
-
Спробуйте відновити вірші.
І група
___Й фіолетову
спідничку.
___Запах ніжний
і духмяний
___Має гарні
жовті вічка
___Наповняє ліс
весняний.
ІІ група
___Визира
блакитне очко.
___Ще в долині
сніг біліє,
___З проталини
на горбочку
___Юна квіточка
синіє.
ІІІ
група
___Вість приніс
нам від весни,
___Тільки вчора
теплий вітер
___Крізь замети
проросли.
___А сьогодні
дивні квіти
-
Що особливого ви помітили, відновлюючи
вірш? (Це загадки.)
Кожна група
читає відновлений вірш-загадку. Діти відгадують загадки.
-
Що об’єднує всі ці вірші? (Відгадки – назви квітів.)
-
Квіти – постійні супутники нашого життя.
Вони і в лісі, і в полі, і на клумбах, і в кімнаті. Їх можна побачити на
вишиванках, рушниках, скатертинах. Квіти малювали в українських оселях на печах
і стінах. Їх сушили і використовували як ліки. Здавна українські дівчата
прикрашали голову віночком із квітів. Як бачите квіти здавна приваблювали око
людини. Про них складають вірші, пісні, загадки, оповідання, музику.
5. Каліграфічна хвилинка
-
Які весняні квіти вам довелося бачити?
-
Запишіть поєднання букв; відгадайте і
запишіть зашифроване слово.
Пр ліс
ол ок іс - (пролісок)
Пі ні
дсн ник іж – (підсніжник)
Фі ак ка
ал – (фіалка)
Демонстрація зображень квітів.
-
З одним із цих слів складіть і запишіть
речення.
ІІІ. Постановка теми та навчальної мети
1. Вправа «Припущення»
-
Діти, давайте спробуємо припустити, про
що буде йти мова на сьогоднішньому уроці?
( Діти
висловлюють свої думки щодо припущення.)
-
Так, про весняну квітку, яка найпершою з’являється на ще
засніженій землі. Це підсніжник. Художник зобразив цю квітку на папері за
допомогою фарб. І ми сьогодні спробуємо зобразити підсніжник на папері, але за
допомогою слів.
-
Отже, мета нашого сьогоднішнього уроку….(діти самі формулюють мету) навчитися складати
твір за власними спостереженнями.
ІV.
Включення у систему знань і повторення
1.
Скринька мудрої Сови
-
Для того, щоб досягти поставленої мети, нам
треба звернутися до скриньки мудрої Сови.
(Учень отримує
завдання)
-
Вибери зі скриньки потрібні вислови.
Текст –
це зв’язані
між собою за змістом речення, розміщені у певній послідовності.
Текст
складається з трьох частин: зачину, основної частини, кінцівки.
Кожна
частина починається з нового рядка – абзацу.
2.
Робота в групах
Кожна група
отримує конверт із завданням.
І група
-
Дайте відповіді
на запитання.
Ø Як називається квітка?
Ø Яке в неї стебло?
Ø Які листочки?
Ø Якого кольору квіти?
Ø Які пелюсточки?
Ø Коли зацвітає підсніжник?
Ø Чи подобається вона тобі?
ІІ група
-
Доберіть
порівняння.
Ø Листочки наче …
Ø Квіточка схожа на …
Ø Пелюсточки ніби …
Ø Підсніжник -
…
ІІІ група
-
Доберіть
прикметники.
Ø Стебло - …, …, …, …, …, …
Ø Листочки - …, …, …, …, …, …
Ø Пелюсточки - …, …, …, …, …, …
Ø Квітка - …, …, …, …, …, …
3.
Перевірка роботи в групах
(Кожна група представляє виконане
завдання. Діти коментують і доповнюють кожне завдання.)
V.
Фізкультхвилинка
Музична
розминка «Танцюємо сидячи…».
4.
Колективна
творча робота
Складання усного
твору, спираючись на попередньо виконану роботу та власні спостереження. (Заслуховування 2-3 учнів)
5.
Самостійне написання твору
-
Під час
виконання цього завдання пам’ятайте про поради мудрої Сови.
-
Кому
важко самому написати, тому стане у пригоді картка-виручалочка.
Картка - виручалочка
Ø Де і
коли виріс підсніжник?
Ø Стебельце
(яке?)…
Ø Листочки
(які?)…
Ø Серединка
(яка?)…
Ø Пелюсточки
(які?)…
Ø Чи
подобається тобі підсніжник?
VІ.
Рефлексія діяльності
1.
Бесіда
-
Яка мета уроку була поставлена?
-
Що вдалося на уроці?
2.
Вправа «Крісло автора»
Один (два) учень
сідає в крісло і зачитує свій твір.
Урок
позакласного читання
Тема.Деревце роду.
Мета. Ознайомити
із символами роду, родинними традиціями. Вчити дітей слухати співбесідника,
говорити, читати. Формувати навички правильного виразного читання. Показати дітям
значимість сім'ї у житті людини. Виховувати почуття відповідальності за свої
вчинки, чуйність, доброту, людяність, бажання наслідувати кращі зразки поведінки
членів сім'ї.
Обладнання. Тематична виставка книг, ілюстрацій,
збірники творів "Позакла-
сне читання. 2".
Хід уроку
І. Організація класу.
- З давніх пір і по нині
Кажуть всі в Україні:
«Здоровенькі були!»
Привітайтесь і ви.
ІІ. Мовна розминка.
1.Промовляння скоромовок.
Вчитель: -Продзвенів
дзвінок.
-Починається урок.
- З чого ж нам його почати?
Діти :
- Скоромовку
розказати.
Вчитель:
- Поправляєм язички, щоб не
плутались значки.
- І про мишок діалог, щоб цікавим був
урок.
- Перший ряд вже починає – скоромовку
промовляє.
Діти:
- Мама вчить мене читати, вчить мене
читати тато.
- Вчить дідусь і вчить бабуся,
скоро-скоро я навчуся.
Вчитель:
- Другий ряд теж не дрімає
і швиденько промовляє.
Діти:
- Начитався букварика та й малюю
косарика.
- Коси сіно, косарику, на своєму
гектарику.
Вчитель:
- А тепер у класі тиша, щоб почуть
розмову мишок.
Діти:
- Мишка мишку запитала: «Що сьогодні
поробляла?»
- Відказала мишка мишці: «Букву А шукала в
книжці.
- Буду азбуку
вивчати, щоб самій казки читати».
2.Зарядка для язичка.
— Де ж наш пустун-язичок?
Знов ліг на бочок і мовчок?
А ми зараз його розбудимо!
— Поплямкали губками.
— Поклацали
зубками (щоб міцніші були).
— Посичали гускою:
с-с-с.
— Подзижчали
комариком: з-з-з.
— Подирчали
трактором: др-р-р.
—
Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш.
3.
Вправи на розвиток швидкості читання
1. Чистомовка
Ат-ат-ат — мама,
тато, брат.
Ра-ра-ра — я й мала сестра.
М'я-м'я-м'я — це моя сім'я.
Ся-ся-ся — а якщо бабуся
Усь-усь-усь — і старий дідусь,
Ки-ки-ки — дядьки і тітки,
На-на-на — то це — родина.
2. Гра «Спіймай спільний звук».
Мама, мак,
місто, рама, сом, марка. ( м)
Молоко,
морозиво, комір, омар, волосся. ([о])
Рідний народ,
родина, народився, брат. ([р])
3.
Гра «Блискавка».
Слова для миттєвого
розпізнавання: рід, сім 'я, народ,
наш, рідна, родна, велика,
український.
Учитель вішає їх на дошку у дві
колонки: 1 — назви предметів, 2 — ознаки.
— Утворіть із цих слів словосполучення (український народ, рідна сім'я, велика родина, наш рід).
ІІІ
Підготовча робота перед ознайомленням з темою уроку.
1. Словникова робота.
— Послухайте
пояснення словосполучень і скажіть, про яке саме ідеться:
• Одне або ряд поколінь, які пішли від одного
предка. (Наш рід.)
• Тато, мама, брат, сестра + ви — це... (рідна
сім'я.)
• Група людей (родичі), яка складається з батьків,
дітей, бабусь і дідусів, які живуть разом. (Велика родина.)
• Населення,
люди, які живуть у нашій країні. (Український народ.)
2. Мовно-логічне
завдання.
—
Розмістіть ці словосполучення від найменшої групи людей до найбільшої.
Обґрунтуйте свій вибір.
ІV.Повідомлення теми та мети
уроку.
1. Наш дивний світ –
такий, як казка.
Тож бережи його, будь ласка.
- Перед
вами павутинка зі складів. Поєднуючи їх, прочитайте слова, що стануть темою
нашого уроку.
Де ро
ре вце ду.
2. Щоб краще зрозуміти про що буде йти мова
послухайте уривок з пісні «Родина...».
- Про що йдеться в пісні?
- Яка головна думка пісні?
- То як ви розумієте тему « Деревце роду»?(...).
3.Вступна бесіда.
- Кожен із нас живе в своїй родині серед близьких і
дорогих людей. Тато, мама, діти — це родина. Дід, баба, дядько, тітка, дядькові
і тітчині діти – рідня. А вся рідня, теперішня і давнішня, — це рід. Рід до
роду — то народ. Від любові до
своєї родини починається велика любов до свого народу, до своєї землі.
- З давніх-давен велику сім'ю порівнювали з великим
деревом, яке міцно тримається за землю своїм корінням, а гілками тягнеться до
неба, до сонця. Чим грубший і вищий стовбур, тим старовинніший рід. Нижні гілки
— це лінія дідусів та бабусь; трохи вище розмістилися батьки: тато і мама, а
також дядьки, тітки. На найвищих тоненьких гілочках прикріпилися брати і
сестри.
3.Вправа з пальцями.
Оцей пальчик — наш дідусь,
Оцей пальчик — баба.
Оцей пальчик — наш татусь,
Оцей пальчик —
мама.
А цей пальчик — буду я! От і вся моя сім'я!
4. Робота з виставкою книг.,
- Які з книг, що є на виставці, ви читали?
- Які книги вам сподобались?
-Якою б книжкою ви доповнили виставку?
- За заголовком книги (вчитель пропонує або учень
вибирає) здогадатись про її зміст.
V.Робота над віршем Н. Кир'ян
«Деревце роду».
— Прочитайте вірш.
— Про що в ньому йдеться? (Про те, що кожна
родина в країні плекає деревце.)
— Які саме
деревця садять і вирощують люди? (Вишні, яблуні, дуби, горіхи.)
— Чи знаєте
ви, коли зазвичай висаджують дерева біля батьківського порога? (Коли
народжується дитина.)
— Навіщо висаджують дерева? Дайте відповідь
словами вірша. («Щоб квітла Україна...»)
— Чи тільки
квітом дерев квітне Україна, чи тільки за вирощені дерева дякує вона? (Ні,
Україна квітне дітьми й дякує за дорослих людей.)
-— Для чого
потрібно плекати деревце? («Для того, щоб прикрасити свій батьківський
поріг.»)
— У чиїй
родині існує таке деревце роду? Розкажіть, воно з'явилося, як за ним
доглядають.
V. ПРОЕКТ 1: «Моє родовідне дерево».Діти отримують
завдання заздалегідь.
Намалюй своє родовідне дерево(роботу можна доповнити
фотографіями із сімейного альбому).
План-інструкція проекту
1. Розглянь сімейний альбом.
Розпитай батьків про свою родину.
2. Намалюй на великому аркуші паперу
дерево: коріння – це твої дідусі і бабусі, гілки – це їхні діти , листочки – це
ти і твої братики чи сестрички.
Отже на «корінні» - наклей фотографії дідусів і бабусь, на гілках
- фотографії твоїх дядьків і тіток, а також тата і мами., а на верхівці на
листі – фото твоє власне
і фото твоєї рідної сестри(сестер) чи брата(братів)
3. Оформи титульну сторінку.
4. Склади й запиши у зошит з читання невелику розповідь про свою родину.
Перевірка проектів, зачитування
розповідей учнями про родину.
VІ. Робота над віршем Марійки Шдгірянки «Моя мама»
— Прочитайте вірш. Кому він присвячений? (Мамі.)
— Яке ставлення матері до дитини змальовано у
вірші? (Любов, ніжність, ласку.)
— Із чим
порівнює поетеса маму? (З ясним сонцем, легким вітерцем, молоденькою
ягідочкою, крилами, ангелами, що несуть урай.)
— Із ким ви
можете порівняти свою матусю?
— Які слова вона вам говорить?
— Які ласкаві слова ви говорите мамі?
— Знайдіть слова, застосовані автором, щоб
описати, що йому снилося, а що було насправді.
VІІ .Фізкультхвилинка.
VІІІ. Робота над італійською легендою «Багатій і бідняк»
1. Читання
легенди.
а) 1об. «ланцюжком».
б) 2об. «луною».
в) 3об. «Вовк і заєць».
г) 4об. «Хвости».
2. Аналіз прочитаного.
— Хто є головними героями легенди? (Два
хлопчики.)
— Чим
відрізнялися хлопчики один від одного? (Старший був багато вбраний, на
меншому була латана сорочка.)
— Що викликало
захоплення багато — Чим
був засмучений менший? (Тим, що його чуб був не із справжнього золота, бо
інакше його мамі не довелося б тяжко
працювати.)
— Які слова
малого викликали ще більше захоплення співрозмовника? (Про те, що в нього б
мама.)
— Які
відносини були між мамою й біднішим хлопчиком? і (Вони любили, поважали,
турбувалися одне про одного.)
— Чому старший хлопчик зітхнув? (Бо в нього
мами не було.)
— Чому менший
хлопчик заплакав, назвавши старшого біднішим за себе, адже в останнього було
все, що йому заманеться? (У нього не було найголовнішого — уваги,
любові,ніжності, мами.)
— Кого з
хлопчиків можна назвати дійсно багатим, а кого — бідним?
— Чого вчить ця легенда? (Любити батьків,
осявати свокм любов'ю життя інших.)го хлопчика?
(Золотий чуб меншого хлопчика.)
3. Переказ
легенди за малюнками.
Робота в групах.
4.
— Хто з вас вважає себе багатим?
ІХ. Робота над віршем
Е. Саталкіної «Обійми дідуся»
— Прочитайте вірш.
— Про кого йдеться
у вірші? (Про дідуся й онуку.)
— Чого
засоромилася онука? (Того, що в дідуся брудні руки.)
— Чим дідусь
забруднив руки? (Роботою, війною.)
— Чому онука
мала вибачитися перед дідусем? (Тому, що вона образила дідуся.)
— Як слід
ставитися до старших у сім'ї?
— Що ви можете
розказати про своїх дідуся й бабусю?
— Які стосунки між
дідусями й бабусями та вами у ваших родинах?
Х. Робота над твором В.
Сухомлинського «Народився братика
— Прочитайте
оповідання « мовчки».
— Про яку подію
йдеться у творі? (Про народження братика в дівчинки Оленки.)
— Що відчувала
Оленка, дізнавшись про народження братика? (Радість.)
— Яке почуття
виникло в Оленки, коли вона побачила маму, що вночі схилилася над колисочкою
брата? (Заздрість.)
— Чому вона
засмутилася? (Бо подумала, що мама вже не любитиме її так, як раніше.)
— Що порадила
Оленці мама у відповідь на такі її слова? (Щоб спитала в Сонця, як воно
ділить тепло між людьми.)
— Як же Сонце
ділить тепло між людьми? Прочитайте. («Для кожної людини все моє тепло».)
— Як ви гадаєте,
чому мама дала Оленці "таку пораду? (Бо хотіла, щоб та зрозуміла:
мамина любов не ділиться між дітьми, а вся, без залишку віддається кожному з
них.)
— Чи була в
когось із вас подібна ситуація? Що ви відчували? Як повелися ваші батьки? Що
вони вам сказали?
ХІ. Підсумок
уроку.
—
Про що ми говорили на уроці?
—
Як
повинні жити усі члени родини?
—
Це дуже важливо, щоб
сім'я, родина була згуртованою, дружною, міцною. Бо сильна сім'я, родина, рід — це міцна
держава. У кожного з нас є своя родина. І якщо складемо всі родини — це весь
український народ, вся Україна.
.
Родина, родина — від батька до сина,
Від матері — доні добро передай.
Родина, родина — це вся Україна
З глибоким корінням, з високим гіллям.
Урок математики "Додавання та віднімання в межах 20 без переходу через розряд"
3 клас
Урок математики "Додавання та віднімання в межах 20 без переходу через розряд"
3 клас
Комментариев нет:
Отправить комментарий